SON DAKİKA

Ali Erbaş Konya'da konuştu: İsrafın her çeşidi haramdır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Sizleri bu programa katıldığınız için tebrik ediyorum. Anne ve babalarımızı tebrik ediyorum. Çünkü siz güzel ahlak peşinde koşan gençlersiniz. Güzel ahlaka katkı sağlayan faaliyetlerden birisi de izciliktir. İsrafın her çeşidi haramdır. Bu yüzden diyoruz ki sıfır atık, sıfır israf. Helalle meşgul olalım, haramların her çeşidinden uzak duralım" dedi.
Güncelleme: 05 Ağustos 2022, Cuma - 15:07
 Erbaş, Konya Kent Ormanı'nda düzenlenen ve 17 ülkeden 1.834 izcinin katıldığı İslam İzcileri Dostluk Kampı'nı ziyaret etti.

Burada gençlere seslenen Erbaş, programın düzenlenmesinde emeği geçen Türkiye İzcilik Federasyonu ile Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 17 ülkeden 2 binden fazla izcinin katılımıyla düzenlenen İslam İzcileri Dostluk Kampı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Beyşehir Yolu üzerindeki Kent Ormanı’nda düzenlenen kampı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, farklı ülkelerden ve milletlerden Konya’da bir araya gelen izcilere Cuma namazını kıldırdı.

"İZCİLER OLARAK, AHLAKİ İLKELERİ YERYÜZÜNDE YAYMAK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”
Programda izcilere hitap eden Erbaş, İslam’ın iyi insan olmak, Allah’ın rızasına uygun yaşamak için gönderilen en büyük nimet olduğunu belirterek, "İslam’ın ilkeleri, ibadetler, bütün bunları yaşamak, iyi insan olmamıza katkı sağlıyor. Namaz bunun içindir, oruç bunun içindir, zekat bunun içindir, hac bunun içindir. Biz Müslüman gençler olarak bu ilkelere sahip çıktığımız müddetçe hem biz mutlu olacağız hem ailemiz mutlu olacak, hem mahallemiz mutlu olacak; hem şehrimiz, hem ülkemiz, hem ülkelerimiz bütün dünya iyiliğe ulaşacaktır.” dedi.

Erbaş şöyle devam etti: "Sizleri katıldığınız için tebrik ediyorum. Anne ve babalarınızı tebrik ediyorum. Çünkü siz güzel ahlak peşinde koşan gençlersiniz. Benim için güzel ahlaka katkı sağlayan en güzel faaliyetlerden birisi de izcilik faaliyetleridir. Çünkü tabiatla iç içe olmak, tabiattaki güzellikleri yeryüzünde de gerçekleştirmeyi sağlar. Allah-u Teala kainatı nasıl bir dengede yaratmışsa, nasıl hiçbir dengesizlik göremiyorsanız işte biz de izciler olarak tabiatla iç içe olduğumuzda Rabbimizin kainatta yarattığı o güzellikleri içselleştirerek, hayatımıza da katarak bundan istifade edeceğiz. İzciler olarak, ahlaklı gençler olarak ahlaki ilkeleri yeryüzünde yaymak için büyük bir mücadele vereceğiz. Cenab-ı Hakk bu konuda hepimize muvaffakiyetler nasip eylesin. İzcilik Federasyonuna, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, DSİ’ye, katkı sağlayan herkese özellikle teşekkür etmek istiyorum ve şunu da hatırlatmak istiyorum: İsraf haramdır. Suyu israf etmek haramdır. Yiyecekleri israf etmek haramdır. Zamanı israf etmek haramdır. İsrafın her çeşidi haramdır. O yüzden diyoruz ki ‘Sıfır Atık, Sıfır İsraf!’ Helallerle meşgul olalım, haramların her çeşidinden uzak duralım diyorum. Hepinizi tekrar tebrik ediyor, cumanızın mübarek olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.”

"YENİ ARKADAŞLIKLAR EDİNEREK AYRILMANIZI TEMENNİ EDİYORUM”
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 56 ülkeden 4 bin 200 sporcunun katıldığı İslami Dayanışma Oyunlarını gerçekleştirdiğini hatırlattı. Tüm misafirleri Türkiye’nin ve Konya’nın ev sahipliğinde en güzel şekilde ağırlama gayreti içerisinde olduklarını kaydeden Başkan Altay, "16 ülkeden ve ülkemizin 45 farklı şehrinden gelmiş izcilerimizle Kent Ormanı’ndaki programın başlangıcını yapıyoruz. Yurtiçinden ve yurtdışından gelen izcilerimiz için bu kamp birlikte kaynaşma ve ümmet bilinci oluşmasında önemli bir aşama oluşturacak. Selçuklunun payitahtı, Hz. Mevlana’nın şehrinden çok güzel duygularla, iyi arkadaşlıklar ve yeni arkadaşlıklar edinerek ayrılmanızı temenni ediyorum.” dedi.

"BUNDAN SONRA DA SİZLERİ KONYA’DA GÖRMEKTEN MUTLU OLURUZ”
Dünya izcilerini Konya’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını dile getiren Başkan Altay, "İnşallah bundan sonra da sizleri Konya’da görmekten mutluluk duyacağımızı tüm Konyalılar adına ifade etmek isterim. Ayrıca izciliğin doğasında olan doğaya sahip çıkma noktasında su israfıyla ilgili çalışmadan dolayı hem İzcilik Federasyonu Başkanımıza hem de DSİ yetkililerine teşekkür ediyorum. Diyanet İşleri Başkanımızı da Konya’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kendisiyle yapmış olduğumuz görüşmelerde bu programın öneminden ve kendisinin bizzat katılmak istediğini ifade etmesinden sonuçla bu program yapılmış oldu. Onun için organizasyonda emeklerinden dolayı İzcilik Federasyonu Başkanımıza, DSİ’ye ve Diyanet İşleri Başkanımıza tüm izcilerimiz adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, değişik ülkelerden gelen ve Türkiye’deki izcilerin su israfını önleme çalışmalarına katıldığını belirterek kampa katılan izcilerin basamak basamak ilerleyerek su israfında sıfır noktasına gelinceye kadar çalışacaklarını ifade etti.

Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu da suyun öneminden bahsettiği konuşmasında "Su İsrafı Projesi” hakkında bilgilendirmede bulundu.

Konuşmaların ardından düzenlenen Suda Sıfır İsraf Arma Ödül Töreninde izcilerin şehir ve ülke temsilcileri tek tek çağırılarak armaları takdim edildi. Kamp 8 Ağustos’a kadar devam edecek.

Kamp ziyaretinin ardından Erbaş, kentte yapımı devam eden Millet Bahçesi'ndeki cami inşaatını da inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:30
Güneş
06:00
Öğle
12:59
İkindi
16:44
Akşam
19:49
Yatsı
21:13
Diğer Haberler