SON DAKİKA

Konya'da Ay'ın etrafında esrarengiz çember!

Konya'da havanın kararmasının ardından Ay'ın etrafını saran çemberin (Ay halesi) görüntüsü, vatandaşların ilgisini çekti. Görenler Ay halkası(Ay halesi) nedir, neden oluşur, ne zaman ortaya çıkar? Sorularını araştırmaya başladı...
Güncelleme: 07 Aralık 2022, Çarşamba - 21:22
Saturn gezegeni gibi Ay'ın etrafı bir çember ile sarıldı. Muhteşem bir görüntüye bürünen Ay'a, Konyalılar merakla bakakaldı. Geçen 1 saatlik sürenin ardından Ay'ın çevresindeki çember de yok oldu.

ÇEMBER NASIL VE NEDEN OLUŞUR?

Güneş veya ayın etrafında görülen dairesel ışıklar hale olarak adlandırılır. Bu görüntü, güneş ya da ay ışıklarının buz kristalleri içinden geçerken kırılması nedeniyle oluşur. Bundan dolayı halenin görülmesi sirüs türünden bulutların varlığına işaret eder.

Haber: Adem YILDIZ

Yay, büyük hegzagonal buz kristallerinin uzun eksenlerinin yeryüzüne paralel olacak şekilde düşmeleri halinde meydana gelir. Parlak ışık yayı, güneş ışınlarının buz kristalleri tarafından kırılması sonucu meydana gelir.

En yaygın görülen hale, 22o yarıçaplı haledir, buna küçük hale denir. Bu haleler, kolon tipindeki çok küçük buz kristallerinin (çapı 20 μm'den küçük) varlığında meydana gelirler. 46o yarıçaplı hale (büyük hale) durumunda da kolon tipindeki buz kristalleri sözkonusudur. Ancak bu durumda buz kristallerinin çapı 15-25 μm arasında değişir.


 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Diğer Haberler